Водостійка фанера володіє особливою перевагою в порівнянні з масивом дерева – вона менш схильна до впливу вогкості і туману, що дозволяє застосовувати її в умовах зовнішнього середовища, приміщеннях і місцях, які мають підвищену вологість.

Ступінь стійкості фанерних листів до дії вологи різний і залежить від:

  • складу клеять смол, які скріплюють пластини шпони;
  • породи деревини, з якої цей шпон лущили;
  • наявності додаткового покриття (ламінату).

Водопрочности фанера буває різних марок (ФК, ФСФ, КМ, ФБ), але її стійкість до вологи різна і виражається коефіцієнтом, що залежать від складу клеять смол, які застосовуються при пресуванні плит шпону. Чим він вищий, тим більш токсична, що клеїть. Тому, вибираючи матеріал необхідної водопрочности, слід враховувати сферу застосування відповідно до Держстандарту, що забороняє токсичні будівельні матеріали застосовувати в приміщеннях. Розглянемо вологостійкість в залежності від марки матеріалу:

Вологостійка фанера ФК проклеєна малотоксичних карбамідним складом і дозволена для виготовлення меблів, оздоблення всередині офісів і віталень, виготовлення сувенірів, іграшок і декоративних елементів. Вона має найменший коефіцієнт опору волозі, але її застосування не несе небезпеки людям і тваринам.

Матеріал підвищеної вологостійкості ФСФ-фанера завдяки фенолформальдегідних смоляним складам має підвищений коефіцієнт вологостійкості. Застосовується для зовнішніх робіт, легко переносить дощ і туман, не втрачає форму і добре утримує бетон в опалубки. Це добротний і недорогий матеріал для тимчасових споруд, садових меблів, підкладки під дах або при влаштуванні підлог.

Спеціальна просочення фенольними смолами надає відмінну вологостійкість плит, але використання їх в приміщеннях не допускається через токсичність матеріалу. Листовий деревний матеріал легко піддається покриттю для збільшення терміну служби, тривалого використання і збереження зовнішнього вигляду. Його можна фарбувати, покривати лаком. Для посилення вологостійких і міцних показників використовують технологію ламінування – покриття плівкою, просоченої смолами. Такий матеріал коштує дорожче, але служить довго.

У ФКМ фанеру до формальдегіду додається речовина, що перешкоджає розпаду складу в кімнатних умовах (смеламін), тому її прекрасні водовідштовхувальні властивості можна використовувати без шкоди здоров’ю в приміщеннях і при меблевому виробництві.

Зовсім не підвладна вологи і агресивному середовищі ФБ фанера, популярна в тропічному кліматі. Її можна застосовувати навіть в конструкціях під водою.

Який тип деревини підходить для її виготовлення?

Листи шпону можуть бути з хвойних або березових порід в залежності від призначення і необхідних характеристик міцності.

Березовий тип деревини завдяки природній щільності передає фанері стійкість до навантажень, стирання, довговічність. Фенолформальдегидная просочення, доповнюючи ці якості, дозволяють переносити умови експлуатації під відкритим небом і при навантаженнях. Під дією вологи шпон розбухає, але при висиханні приймає колишню форму, клей утримує його і не дає розшаровуватися.

Хвойна деревина має низьку щільність, але її природна просочення смолами підвищує опірність волозі. Її вигідно застосовувати там, де не потрібно навантаження.