Щебінь утворюється в процесі подрібнення найрізноманітніших гірських порід.

Цей матеріал є сипучим. Для зерен щебеню характерний самий різний діаметр, що перевищує 5 мм, а зерна, що мають менший діаметр, є вже будівельним піском. Якщо потрібно купити щебінь з доставкою чи інші будівельні матеріали, необхідно запитувати сертифікати, що позначають їх радіоактивну безпеку.

Що стосується щебеню, з усіх видів найбільша радіоактивність характерна для гранітного.

Для щебеню уготована роль підсобного матеріалу, який використовується при спорудженні автомобільних і залізних доріг, трамвайних колій та різних будівель. Крім того, для цього матеріалу знаходиться застосування під час виготовлення ЗБВ і бетону. Добування неорганічного зернистого матеріалу здійснюється на кар’єрах.

Які бувають види щебеню?

Існує чотири різновиди даного будівельного матеріалу:

1. При подрібненні гранітних скель, які були утворені в процесі появи магми на земній поверхні і її затвердіння, утворюється щебінь гранітний. У таких скелях можуть перебувати найрізноманітніші мінерали – від кварцу до слюди та ін. Забарвлення гранітного щебеню буде залежати від того, який з мінералів в процентному співвідношенні переважає в конкретно взятій гранітній скелі.

2. Якщо подрібнити природні камені або ж зайнятися просеиванием кар’єрних порід, на виході, вийде гравійний щебінь. Він значно поступається гранітному в міцності, але має перед ним і перевага у вигляді більш доступної ціни.

3. Процес отримання вапняного щебеню трохи складніше. Для початку відбувається поділ гірських порід осадового типу. Після чого вже здійснюється хімічна обробка. Вапняний щебінь – доступний за вартістю, добре переносить коливання температури і є екологічно чистим, але має ряд недоліків, в т. ч. і швидке розмивання, які роблять його застосування в будівництві скрутним.

4. В процесі будівництва виходить безліч відходів – від розбитого бетону, цегли і т.п. Подрібнені подібні відходи називаються вторинним щебенем. Ясна річ, що цей матеріал є дуже дешевим. А область його застосування відноситься до робіт, спрямованих на зміцнення ослабленого ґрунту, а також відсипання різних доріг.

За розмірами зерен матеріал підрозділяється на кілька основних груп, починаючи від 0,5-1 см і закінчуючи 4-7 см. Подібна угруповання розподіляє сипучий продукт за типом будівельних робіт.