На завершальних етапах оздоблювальних робіт проводиться обклеювання житлового приміщення шпалерами. Цей нескладний процес зазвичай виконують своїми силами, не запрошуючи сторонніх майстрів. Провести поклейку шпалерів можливо тільки при правильному виборі шпалерного клею.

Вибір клею для шпалер

При покупці клею слід звернути увагу на його склад, так як до початку робіт необхідно визначити спосіб використання та особливість нанесення, щоб після обклеювання не було відставань або здуття.

Вибрати клей для шпалер новачкові в ремонтних роботах досить непросто. На полицях магазинів поширені шпалерні клеї, що складаються з ряду інгредієнтів – це основа, полімер вінілацетату (ПВА), спеціальні добавки для захисту від грибкових, цвілевих утворень і комах.

Основа змінюється в прозорі в’язкі розчини, основними компонентами яких є метилцелюлоза і крохмаль модифікований.

ПВА (полімер вінілацетату) – неотруйний матеріал з відсутністю будь-якого запаху, який здатний збільшити здатність до приклеювання.

Для перешкоджання поширенню грибкових, цвілевих утворень і комах, використовують спеціальні добавки – фунгіциди, бактерициди.

Всі клеї шпалерні поділяють на кілька різновидів:

  • Шпалерний клей універсальний (основа – близько 97%, спецдобавок проти грибків і плісняви ​​- близько 3%).
  • Шпалерний клей спеціальний (основа – близько 73%, ПВА – близько 24%, спецдобавок – близько 3%).
  • Клей для склотканини (основа – близько 48%, ПВА – близько 49%, спецдобавки – близько 3%).

Клей містить антигрибкові добавки, ідеально підійде для звичайних шпалер з паперу без тиснення.

Має високу силу зчеплення, тому підійде для шпалерної продукції з вінілу, флизелина, з тисненням, зі структурою та типу «дуплекс».

Застосовується з найважчими видами шпалер (металізовані шпалери, шпалери з ламінуванням, шпалери з використанням текстилю, шпалери з флізеліном).

Клеї шпалерні реалізуються в сухому вигляді (після приготування розчину зберігаються не більше 10 діб після чого втрачають свої властивості) і в вигляді розчину (після відкриття упаковки без втрати властивостей зберігаються до 3 місяців).

При виборі клею для шпалер насамперед прийміть рішення які шпалери будуть використовуватися, що в свою чергу допоможе визначитися зі ступенем приклеювання (чим легше шпалери, тим нижче потрібна ступінь приклеювання). Ступінь приклеювання (адгезія) визначають за кількістю в складі клею ПВА, чим більше ПВА, тим вище адгезія, відповідно сильніше буде приклеювання і утримання матеріалу на поверхні.

Обов’язковою умовою при виборі шпалерного клею буде його сумісність з поверхнею. На всіх упаковках виробник вказує для яких поверхонь підійде клей. Майже всі клеї є універсальними і сумісні з будь-якими матеріалами, але цю інформацію краще конкретизувати.

Що стосується спеціальних добавок для усунення цвілі, грибків, комах, то їх кількість не повинна бути більше 3% від усього обсягу (більша кількість спецдобавок може завдати шкоди здоров’ю).

Також потрібно звернути увагу на рівень pH і вологостійкість клею для шпалер. Рівень pH не більше 7 одиниць дозволить уникнути появи плям на шпалерах, а стійкість до впливу вологи не призведе до відшарування шпалер в приміщеннях з підвищеною вологістю (ванна кімната, кухня).

Рекомендовану норму шпалерного клею виробник вказує в інструкції на тарі. Як правило, 250г сухого клею універсального вистачає на 7-8 рулонів, при довжині рулону -10 м, шириною – 0,5 м.