Діяльність підприємства завжди пов’язана з такими поняттями, як контрагент та договір. Сумлінні бізнес-партнери та вдало укладені угоди приносять успіх бізнесу. Якщо ж контрагент виявиться непорядним, то підприємство може отримати купу проблем – від невиконання договору, боргів, додаткових витрат до податкових перевірок та судових тяжб.

Тому, прорахувати можливі проблеми та ризики договірних правовідносин варто ще на етапі укладання договору. Важливо долучити до цього процесу досвідченого адвоката, який знається на таких питаннях.

Як підготуватись до підписання договору

  1. Познайомитись ближче з контрагентом. До головних ознак «ризикового» контрагента можна віднести його фіктивність, невиконання податкових зобов’язань, відсутність чи припинення реєстрації, наявність досудового розслідування (кримінального провадження), статус нерезидента. Основну інформацію про ділового партнера підприємець може дізнатись сам, користуючись відкритими реєстрами органів влади. І якщо після цього виникнуть сумніви, варто довірити подальшу роботу юристу чи адвокату. Він проведе необхідні дії, зробить запити та аналіз інформації по сумнівному партнеру.
  2. Аналіз договору. Часто трапляються ситуації, коли на перемовинах сторони говорили про одні умови, а в договорі прописуються інші. Слід пам’ятати що, усні домовленості, у разі виникнення спірних ситуацій, відійдуть на другий план. Тому, аналіз договору, до моменту його підписання, це важливий етап, яким не слід нехтувати. Краще провести юридичну експертизу договору, прорахувавши ризики та можливі варіанти перебігу подій.

«Слабкі» місця договору

Є кілька моментів, коли підприємці допускаються помилок при складанні договору:

– не встановлення конкретних строків, чітких зобов’язань, прав сторін та їх обов’язків, порядку проведення розрахунків;

– технічні помилки – помилки в реквізитах сторін, неузгодження пунктів договору між собою, посилання на нечинні законодавчі та нормативно-правові акти, тощо;

– відсутність порядку розірвання та припинення договору, передбачених дій при порушенні умов договору однією зі сторін.

Таким чином, договірні відносини займають важливе місце в господарській діяльності підприємства і потребують пильності, відповідальності та грамотності. Правильним рішенням для підприємства буде залучення професійного, досвідченого адвоката ще на етапі підготовки та укладання договору. Він зможе побачити усі «слабкі» місця, передбачити ризики та можливі проблеми, допоможе їх попередити та розв’язати.

Джерело: slinko.com.ua/uk/