Тротуарна плитка – прекрасний за своїми якостями матеріал. Майданчики, тротуари і доріжки, покриті плиткою, виглядають досить ефектно, особливо якщо мощення виконано ромбами, шахматкою або круговими схемами. Така поверхня не просто естетична, а й практична.

Плитка витримує колосальні навантаження: в день по тротуару проходять тисячі людей різної комплекції, пересуваються коляски, іноді – велосипеди, навіть автомобілі. При цьому матеріал зберігає міцність і цілісність. Цьому сприяє використання особливого сировини, а також унікальні умови для виробництва тротуарної плитки, зокрема, використання вібропресу.

Що таке тротуарна плитка

Тротуарна плитка являє собою елемент мощення доріг, площ, тротуарів тощо і може виготовлятися з різних матеріалів, які підходять для цієї мети:

 1. дерева;
 2. гуми;
 3. обпаленої глини;
 4. природного (натурального) каменю.

Але найпоширенішим видом плитки є той, який виготовляється з бетонної суміші. Це, можна сказати, класична тротуарна плитка, яка може витримувати дуже великі навантаження.

Технологія виробництва тротуарної плитки

З чого виготовляється тротуарна плитка

До складу бетонної суміші для плитки входять наступні компоненти

 • вода;
 • цемент;
 • сіяний пісок;
 • пластифікатор;
 • бетонний барвник;
 • спеціальні добавки та інші компоненти.

До цементу, з якого робиться плитка, пред’являються особливі вимоги. Він не повинен містити великої кількості мінеральних добавок і повітряних бульбашок. А ось склад суміші непостійний, він може коригуватися і залежить від технології, на яку орієнтується виробник.

Як робиться тротуарна плитка на виробництві? На сьогодні існує два найбільш поширені методи:

 1. вібропресування;
 2. вібролиття.

Ще один високопродуктивний метод виготовлення тротуарної бруківки – гіперпресування. Він досить ефективний, але застосовується нечасто. Ця методика вимагає наявності складного обладнання і спеціальних знань. Тому виробники все частіше віддають перевагу вібропресування і вібролиття.

Як робиться тротуарна плитка методом вібропресування?

Технологія виробництва тротуарної плитки методом вібропресування вимагає наявності

 • прес-форми (матриці);
 • станини;
 • пуансона.

Процес проходить наступним чином.

Для початку необхідно зробити розчин. Склад, як правило, вибирається «класичний»: цементна основа (найкраще – світлого відтінку), пісок, пластифікатор. Для додання потрібного відтінку використовуються фарбувальні добавки. Також використовують ущільнювачі, що підвищують міцність готового виробу.

Після того, як розчин буде приготовлений, його необхідно укласти в матрицю і помістити на станину. Далі суміш починають ущільнювати, натискаючи на неї пуансоном. Пуансон буде входити в прес-форму, а станина при цьому – безперервно вібрувати. Процес продовжиться до повного ущільнення бетонної суміші, після чого пуансон підніметься, а на станині залишиться сформована тротуарна плитка.

Такий метод відрізняється високою продуктивністю і дозволяє автоматизувати всі процеси.

Особливості виробництва бруківки методом вібролиття

Технологія виробництва тротуарної плитки методом вібролиття вимагає наявності

 • пластикової форми;
 • вібростола.

Пластикова форма наповнюється дрібнозернистої бетонної сумішшю і поміщається на вібростіл, який безперервно вібрує і таким чином поступово ущільнює розчин. Цементне молочко, що з’явилося на поверхні бетону, свідчить про те, що процес ущільнення суміші благополучно завершено.

Пластикову форму знімають зі столу і залишають в приміщенні з високою вологістю. Тут плитку залишають на 8-72 години, щоб вона придбала міцність. Для цього включають нагрівачі-випарювачі. Вони підтримують постійну температуру навколишнього середовища + 20-25 С. Повний набір міцності відбувається приблизно через місяць.