Котел на твердому паливі або твердопаливний котел для приватного будинку, це основне / резервне джерело тепла. Використовуючи його можна заощадити на електроенергії або газі, що істотно скоротить ваші витрати (але в той же час додасть деякі клопоти).

Природний газ і електрика – це основні джерела енергії для опалення індивідуального житлового будинку.

Нехай іноді дорожче, але комфорт їх використання для опалення приватного будинку безальтернативний, на мою думку.

Твердопаливний котел можна використовувати як резервне джерело тепла, і для економії грошей при опаленні в міжсезоння (року діє дорогий тариф на газ / електроенергію). Щоб купить твердотопливный котел длительного горения – переходьте за посиланням.

Поїхали вивчати…

Види палива для твердопаливного котла.

Відразу потрібно визначитися чим ми будемо «годувати» котел. Основні види палива, які використовуються в твердопаливних котлах:

  1. дрова;
  2. вугілля;
  3. антрацит;
  4. торф;
  5. паливні брикети.
  6. пелети

Раджу вибирати той вид палива, який є легкодоступним в вашому регіоні, і який ви зможете зберігати і закидати в топку.

У моєму випадку це твердопаливний котел на дровах. Дрова легко носити, приємно колоти – чудовий запах, невелика вартість.

Вибираємо потужність твердопаливного котла.
У загальному випадку, для добре утепленого будинку з стелями до 3 метрів, можна виходити з формули 10м2- 1,2 кВт потужності котла.

Таким чином для мого будинку на 160м2 необхідно 19,2кВт потужності.

Потрібно знати, що котел не працює весь час на своїй номінальній потужності, є періоди розпалу палива, загасання, завантаження і т.п. Плюс до цього, в систему, як правило, підключений бойлер непрямого нагріву для приготування гарячої води. Тому нам необхідний запас потужності котла – близько 30% самий мінімум.

У моєму випадку мінімальна потужність котла 25-30кВт.

Якщо розглядати більш потужних котлів, то більш ніж дворазовий запас потужності (понад 40кВт) ситуацію кардинально не поліпшить, але такий варіант підійде в разі вибору твёрдотоплівніка як основного джерела тепла.

Теплообмінник твердопаливного котла

Буває сталевий або чавунний.

Сталевий – зварений в моноблок в заводських умовах з листової сталі. Переваги: не боїться ударів при чищенні, можливість ремонту теплообмінника зварюванням, швидкий прогрів, можливість установки різної автоматики для котла, ціна. Недоліки – менш стійкий до корозії, термін служби 4-7 років, можливість прогорання (для сталі товщиною менше 4 мм), верхня завантажувальна камера.

Чавунний – сконструйований з окремих модулів з чавуну і найчастіше виступає в якості корпусу всього котла. Переваги – стійкий до корозії, термін служби більше 10 років, фронтальне завантаження. Недоліки – велика вага (потрібно фундамент), велика теплова інерційність, чутливість до різких змін температур (потрібно уникати великої різниці температур між подачею і обратку), ціна.

Оскільки я за надійність і довговічність, але переплата за чавун в рази – вибираємо сталевий з мінімумом автоматики.

При будь-якому виборі, потрібно пам’ятати, що температура мережної води повинна бути не менше 60 градусів, щоб не було конденсату, який прискорює корозію теплообмінника.