Можливість придбати житло нижче поточної ринкової вартості є безперечною перевагою пайового будівництва. На жаль, ця перевага в повній мірі компенсується ризиками, яким піддається пайовик, укладаючи договір із забудовником на початкових етапах будівництва житлового будинку.

Про ризики. Що саме потрібно з’ясувати?

Ось основні проблеми, які можуть виникнути:

 1. Ризик залишитися без грошей і без нерухомості в результаті шахрайства;
 2. Ризик багаторічного очікування закінчення будівництва (здачі об’єкта в експлуатацію).

Природа ризиків визначається бажанням і (або) можливостями компанії-забудовника чесно виконати свої зобов’язання перед клієнтами:

 1. Є компанії, які з самого початку не збираються нічого будувати і приймають гроші, щоб потім, за допомогою різних шахрайських схем, привласнити їх;
 2. Але є і забудовники, які не можуть виконати умови договору в силу інших причин (наприклад, це може бути неефективний менеджмент, різке подорожчання будівельних матеріалів, транспортних послуг), здатних привести компанію до розорення (банкрутство).

Вибираючи забудовника, необхідно ретельно перевіряти всю доступну інформацію, яка має відношення до забудовника. Потрібно переконатися, що забудовник є фінансово стійкою компанією, має позитивний досвід по попередніх проектів – наприклад, https://msbud.com/.

З чого почати?

Насамперед варто заглянути в Інтернет і просто пошукати будь-які відомості про забудовника. Це можна зробити на форумах пайовиків, а також на інших ресурсах, присвячених нерухомості.

Якщо серед повідомлень дуже багато негативу по поточному проекту (і попереднім) – це ще не привід відмовитися від покупки, але бажано підвищити пильність.

Відгуки можуть залишати, як конкуренти забудовника, так і пайовики, які дійсно зіткнулися з проблемами. Якщо в Мережі чітко простежується активна діяльність ініціативних груп, є відео мітингів ошуканих пайовиків, відомості про те, що терміни здачі будови вже переносилися – все це повинно насторожити потенційного покупця.

Далі, «не відходячи від каси», заходимо на сайт забудовника або ресурс, безпосередньо присвячений конкретного об’єкта забудови. Тут повинні бути представлені всі документи, які відносяться до діяльності забудовника (дозвільні документи, ліцензії), документи на ділянку (свідоцтво на право власності або довгостроковий договір оренди), а також документи по возводимому об’єкту (проектна документація, текст договору, пр.), контактні дані та банківські реквізити.

Ось короткий список:

 • Проектна документація;
 • Дозвіл на будівництво;
 • Правовстановлююча документація на ділянку під забудову;
 • Висновок аудитора по підприємницької діяльності забудовника (за останній рік);
 • Договір поруки з засновниками компанії-забудовника;
 • Висновок уповноваженого органу виконавчої влади;
 • форма договору (ДДУ), пропонована забудовником.

Візит до відділу продажів

Є простий спосіб дізнатися що-небудь про забудовника і отримати перші враження – потрібно просто відправитися в гості, провідати відділ продажів. У деяких випадках це допомагає заощадити час і швидко відсікти потенційно неблагонадійного забудовника.

Якщо забудовник пропонує укласти НЕ ДДУ, а договір іншого формату, слід пам’ятати, що будь-який інший вид договору (не обумовлені положеннями ФЗ-214) не може забезпечити захист пайовика.

У тому випадку, якщо менеджери компанії неохоче розкривають інформацію про компанію (яка повинна надаватися на першу вимогу), намагаються піти від відповідей на прямі запитання, негативно реагують – це прямий привід насторожитися.