Фанера має широку сферу використання. Застосування цього листового матеріалу актуальне не тільки в будівельній галузі та меблевому виробництві, його успішно використовують в авіа- та суднобудуванні.

Різновиди фанери

В основі класифікації лежить матеріал, з якого вона виготовляється:

 • береза – березова стружка та тирса (90%). Має приємний світлий відтінок, м’яку однорідну текстуру і високу міцність при розриві;
 • хвойні породи – стійка до вологості та впливу комах, внаслідок того, що волокна у своїй структурі містять смолу;
 • комбінування – виготовляється з дерев, які представляють різні породи. Має підвищену міцність.

Як виготовляється матеріал?

Для виробництва передбачено використання добірної листяної або хвойної деревини. Методика виготовлення складається з таких операцій:

 1. Відбирається та готується дерево.
 2. Виготовляється шпон (лущення).
 3. Заготівлі рубаються відповідно до розмірів.
 4. Дерево сушиться.
 5. Напівфабрикати сортуються за якістю та габаритами.
 6. Набрані шари шпону склеюються і пресуються холодним способом.
 7. Потім виконується гаряче пресування під високим тиском та температурою.
 8. Матеріал охолоджується, нарізається відповідно до розмірів, шліфується та сортується.
 9. Упаковується та відправляється зберігатися на склад.

Забезпечення вологостійкості?

Вивчивши каталог фанери інтернет-магазину Торгплит, ви знайдете різні сорти, але до них до всіх пред’являються вимоги, що визначають її стійкість до впливу вологи. На це впливає клей.

Залежно від клейового складу розрізняють фанеру:

 1. ФСФ – водостійкий матеріал, для виготовлення якого застосовується смоляний фенолформальдегідний клей. Через те, що фенолформальдегід трохи токсичний, така фанера застосовується, коли здійснюються зовнішні ремонтно-будівельні роботи.
 2. ФК – використовується водостійка карбамідоформальдегідна смола. Може застосовуватись у внутрішніх частинах приміщень.
 3. ФБС – вологостійка бакелізована фанера. Перед тим, як склеїти шари, для просочення шпону застосовують бакелітовий лак. Це дає можливість використовувати матеріал у будівельних конструкціях та на підприємствах авіа- та суднобудування.

Фанеру потрібно зберігати в особливих умовах: закрите приміщення, горизонтальне положення, знизу – піддони або прокладки, відносна вологість повітряного середовища не більше 80% і температурні показники -40⁰C-50⁰C.