Ірис – багаторічна рослина, вона дарує красу без зайвих турбот. Все більшою популярністю серед квітникарів користуються іриси. Розкішні квіти шляхетної королівської форми. Часті гості біля водойм у природі та в наших садах.

Іриси з давніх-давен використовувалися як популярні декоративні багаторічники. Число створених людиною сортів ірисів становить понад 300. Крім того, у природі існує понад 100 дикорослих видів. Найбільш поширеними та улюбленими в культурі є бородаті сортовые ирисы, які діляться на високі – понад 45 см та карликові – до 40 см.

Сорти карликових, бородатих ірисів невибагливі. Відмітні особливості:

  • чудово зимують;
  • дуже добре розростаються;
  • добре розмножуються;
  • мало схильні до хвороб.

Умови вирощування та строки посадки

Найважливішими факторами у вирощуванні ірисів є хороша освітленість та дренаж. У тіні та при надмірному зволоженні іриси не цвітуть і протягом двох-трьох років гинуть.

До речі, радимо придбати іриси, а також інші садовые цветы в Elite Garden за привабливою ціною.

Ґрунт повинен бути легким за механічним складом: на важких ґрунтах потрібно додавати пісок. Іриси добре ростуть на бідних органікою ґрунтах, зовсім не виносять гній та перегній.

Терміни посадки залежать від регіону та погодних умов. Їх можна висаджувати навесні з III декади квітня до III декади травня, або восени з II декади серпня до III декади вересня. Тривалість цвітіння залежить від кількості квіток на рослині. Через місяць після цвітіння їх можна розмножувати. Розмножуються відрізком кореневища з частиною стебла, що називається «лопаткою».

Підготовка ірисів до посадки

Розберемо кущ ірису на окремі фрагменти. Фрагменти ретельно очищаємо, у них є свої частини, «лопатка» – має стебло та коріння. Коли готуєте ділянку до посадки, обов’язково підрізайте коріння. Все кореневище повністю поділяємо на ці «лопатки», забираючи пошкоджену частину. Коренева система має бути не більше 5 сантиметрів.

Готуємо місце для посадки бородатих ірисів

Краще, якщо місце посадки буде відкритим і сонячним, але захищеним від вітру, без залягання ґрунтових вод і застою води. Готуємо канавку. Бородатим ірисам підходять родючі, пухкі, але незаболочені, ґрунти з нейтральною реакцією. Якщо на ділянці спостерігаються застійні явища, у посадковій канавці глибиною 30-40 см укладають 10-сантиметровий шар дренажу з дрібного гравію. Потім канавку заповнюють наступною сумішшю: 3 частини торфу, 1 частина піску, 1 частина перліту, 200 г золи. Глибина посадкової лунки становить 10 см. Кореневище розміщується так, щоб «спинка» знаходилася на рівні ґрунту, ущільнюють ґрунт навколо корінців, поливають. Місце, де посаджено іриси, за літо необхідно поливати 2-3 рази марганцем або спеціальним засобом, щоб кореневище не захворіло. Решта догляду складається з поливів – один раз на два тижні, якщо посуха.

Іриси підгодовують тричі за сезон:

  • у квітні;
  • під час формування бутонів;
  • після цвітіння.

Осінній догляд за бородатим ірисом

Обов’язково обрізають сухі квіти та стебла, залишивши 3 см від кореня. Через чотири тижні після закінчення цвітіння в серпні або на початку вересня верхню частину куща обрізають конусом на висоті 14-15 см від ґрунту і присипають коріння сухою землею. У другій половині жовтня перед настанням перших заморозків іриси мульчують шаром тирси, піску або сухого листя товщиною 15-20 см. Перед першим снігом зверху вкривають гілками хвойних дверей. Навесні в середині березня гілки забирають, а шар торфу навколо коренів відсувають.