Сонячна енергетика стрімко набирає популярності. Її переваги очевидні, а економія в довгостроковому плані підтверджується на практиці. Проте існують деякі фактори, від яких залежить не тільки експлуатація сонячного обладнання, але й ефективність та доцільність всієї установки.

Річ у тім, що сонячні електростанції – далеко не дешева система. Щоб застерегти себе від необґрунтованих, сумнівних витрат, рекомендуємо ознайомитись з усіма подробицями. У виборі, купівлі та встановлені батарей краще звернутися до професіоналів.

Яке обладнання повинно входити в комплекс сонячної електростанції

Сонячна станція працює по принципу фотоелектричного ефекту. Суть його полягає в перетворенні енергії сонячного випромінювання в електричний струм.

Ключовим елементом, в якому відбуваються фотоелектричні процеси, являється сонячна панель. Проте для повноцінного функціонування всього комплексу необхідні ряд додаткових вузлів.

До них відносяться:

 1. Електричний інвертор. На виході сонячної панелі знаходиться постійний струм. Для повноцінного функціонування домашньої енергетичної системи потрібен змінний струм. Саме цією задачею займається інвертор. Він перетворює струм в придатний для побутового використання.
 2. Контролер. Без перебільшення, серце кожної світлової електростанції. За допомогою нього забезпечується нормальний режим заряду. Контролер не дозволяє панелям перезарядити батареї, тим самим спричинивши їх вихід із ладу.
 3. Акумулятори. Використовуються для сховища електроенергії. Батареї необхідні в нічний період, коли потужність світлового випромінювання низька. Акумулятори видають в мережу накопичений ними заряд і в хмарну погоду, коли інтенсивності сонячного світла недостатньо для прямого живлення користувачів.

Батареї можуть бути класичними свинцево-кислотними (стартерні), лужними, джерела живлення, а також літій-іонні.

Додатково, в комплект сонячної електростанції входять:

 • монтажні системи кріплення – стаціонарні наземні, для даху, керовані (відслідковують положення світила на небесному горизонті);
 • кабелі – призначені для комутації всіх вузлів станції воєдино і подачі струму до споживача;
 • системи захисту електроніки від перевантаження, короткого замикання;
 • клеми, конектори та інші деталі.

Як видно, комплект навіть самої низькоенергетичної станції потребує цілий ряд технічних рішень, деталей та вузлів. Знехтувавши хоча б одним із них користувач може отримати всього лиш дорогу, блискучу прикрасу для свого дому.

Розрахунок потужності споживачів

Щоб станція генерувала максимальну кількість саме корисного струму, необхідно відповідально віднестись до розрахунку і аналізу планованої споживаної потужності. Правильно виконаний аналіз – гарантія стабільності, менших фінансових витрат та оптимального ККД всієї станції.

Перший важливий момент: майбутньому власнику необхідно вирішити в якому режимі планується експлуатація сонячної системи. Існує два варіанти:

 • станція працює цілий рік;
 • система використовується в весняно-осінній період.

Варто відмітити, що в річному режимі сонячне обладнання повинно бути в декілька разів потужнішим. Це пов’язано з тим, що зимовий період більш енергозатратний.

Далі розрахунок потужності проводиться по наступній схемі:

 1. Якщо будинок вже готовий і має сформовану електромережу, необхідно провести аналіз споживання по лічильнику. Маючи щомісячне значення витраченої електроенергії необхідно його розділити на 30 днів. Таким чином отримаєте кількість кВт в день.
 2. Якщо електрифікація будинку відбувається на етапі його будівництва і готової електромережі немає, необхідно скласти план майбутніх енергоспоживачів і розрахувати їх сумарну потужність. По аналогії з попереднім прикладом вирахувати денне споживання.

Другий варіант складніший, оскільки користувачу необхідно спланувати навантаження домашньої мережі.

Типи сонячних панелей

На сьогодні можна виділити три основні типи сонячних елементів:

 1. Монокристалічні. Елементи на основі кремнію високого ступеня очищення. Панелі відрізняються збільшеною продуктивністю – один модуль віддає більше енергії в мережу. До переваг також можна віднести збільшений термін експлуатації – більше як 25 років. Недолік таких елементів один – висока ціна.
 2. Полікристалічні. Дешевший варіант через використання кремнію стандартної чистоти і спрощеної технології виробництва. Однак полікристалічні модулі мають меншу енерговіддачу, що потребує більшої площі покриття панелями. Елементи чутливі до нагріву, що вкорочує їхній ресурс.
 3. Тонкоплівкові. Найбільш доступні елементи. Мають приємний зовнішній вигляд, не масивні. Окрім цього, тонкоплівкові модулі інертні до перепадів температур, що робить їх практично універсальними. Однак продуктивність таких варіантів невелика, потрібно збільшувати площу покриття.

Вибір оптимального типу сонячних панелей залежить від призначення, функцій системи.

Яка необхідна площа панелей

Відмітимо цікавий факт: не обов’язково використання потужніших панелей зменшить площу під монтаж. Таке твердження справедливе тільки для елементів одного типу.

Порівнюючи технології полікристалу і монокристалу на однаковій площі, то другий варіант значно виграватиме. Це пов’язано з внутрішніми особливостями такого елементу. В результаті економія місця при використанні монокристалічної системи буде досягати 20% завдяки більшій продуктивності.

Загальна схема розрахунку площі виглядає наступним чином:

 • визначається номінальна потужність однієї сонячної панелі – як правило, цей параметр зазначений в паспорті виробу;
 • значення загальної потужності, яку необхідно отримати від сонячної станції, ділиться на потужність одного модуля.

Таким чином, отриманий результат показуватиме кількість панелей для конкретного проекту. Відмітимо, що даний варіант розрахунку справедливий тільки при використанні однотипних модулів в системі.

Місце розташування сонячної електростанції

Найбільш популярний варіант для приватної ділянки – дах дому. Такий підхід дозволяє використати практично незадіяну нічим покрівлю, залишаючи корисну земельну площу вільною. Для великих ділянок, виділених конкретно під станцію можливий наземний монтаж.

Ідеальна орієнтація станції в просторі – панелями на південь. Проте такий варіант не завжди можливий, потрібно шукати компроміс.

Фактори при встановленні:

 • місцевість – оптимальним варіантом вважається територія бех високих парканів, насаджень та інших перешкод;
 • інсоляція, або показник сонячної радіації – для кожного регіону визначається окремо;
 • кут схилення конструкції – ідеальне значення рівне 35-45 градусів.

Параметрів, які впливають на ефективність готового рішення досить багато. Проте є вихід – професійна допомога майстрів з solartech.if.ua. Вони підберуть оптимальні сонячні електростанції в Івано-Франківську, а при необхідності встановлять їх. Таким чином клієнт зекономить час, а на заміну отримає гарантовано справну систему, яка відповідає очікуванням.