Будинки тріскаються через цілу низку причин, крім зміщення фундаменту (нерівномірне осідання). Ці тріщини в стінах є симптомами різних проблем, які пов’язані з проєктуванням і будівництвом побутових об’єктів, включаючи вибір матеріалів і проєктування конструкцій. Тому при оцінці збитку будівлі інженери повинні застосовувати цілісний підхід, неупереджено ставитися і розглядати всі можливі причини, перш ніж приступати до подальших дій для усунення можливих збитків від осідання.

Невдале конструктивне рішення може привести до тріщин і пошкоджень:

  1. Конструкція несучих стін на рівні даху влаштована з недостатніми утримуючими силами (наприклад, відсутній мауерлат), що призводить до бічного зміщення і виникнення тріщин в тілі стіни;
  2. Кроквяна система даху некоректно з’єднана з опорами, що призводить до розпирання даху. В окремих випадках може привести до бічного зміщення цегляної кладки на рівні карниза;
  3. Несучі стіни першого поверху мають недостатню несучу здатність, що призводить до прогину балок першого поверху і розтріскування внутрішніх панелей;
  4. Віконні блоки з несучими опорами замінюються на блоки ПВХ без посилення віконного отвору, що призводить до прогину або зміщення в кладці вище над прорізом;
  5. Організація житлової площі на першому поверсі шляхом знесення несучих стін без належного забезпечення опори для несучих елементів на рівні перекриття першого поверху.

Нездатність конструкції пристосуватися до зміни температури.

Всі будівельні матеріали піддаються деформації через коливання температури. Це залежить від коефіцієнта розширення матеріалів. Якщо стіна повністю обмежена з боків, то вона не може розширюватися і стискатися без наслідків, – тоді і виникають тріщини у фундаменті.

Рух через зміну вмісту вологи

Більшість будівельних матеріалів (за винятком металу) схильні до зміни розмірів через зміну їх вологості. Висушені в печі свіжі цеглини або бетонні блоки будуть піддаватися найбільшому ризику деформацій через вологу в довгостроковій перспективі. Це пов’язано з поглинанням вологи, коли молекули води зв’язуються з молекулами матеріалу.

Несумісні матеріали

З огляду на те, що різні матеріали, такі як деревина і цегла, мають різні характеристики теплової зміни форми. Існує ризик того, що при комбінуванні цих матеріалів різниця деформації може привести до розтріскування обробки. Зазвичай це можна побачити на стиках гіпсокартонних та дерев’яних перегородок, де вони зустрічаються зі стінами з цільної кам’яної кладки.

Погана якість виконання будівельно-монтажних робіт

Погана якість виконання, звичайно, може призвести до широкого спектру пошкоджень майна після будівництва. Це впливає на такі конструктивні елементи, як фундаменти, плити перекриття, підлогу, перегородки і несучі стіни.

Старіння і руйнування будівельних матеріалів

З огляду на те, що в житловому фонді є значна кількість об’єктів з різних «епох», які при будівництві могли бути спроєктовані тільки з терміном експлуатації 50-100 років, не дивно, що дефекти з’являються через поступовий знос конструкції будівлі. Витрати на технічне обслуговування є тягарем, який не всі домовласники повністю враховують при покупці старої нерухомості.