Нудота – це один з найважчих симптомів неврозу. Хоча, зовні, він ніяк не тягне на щось небезпечне. Але це якраз той випадок, коли щось неприємне виявляється важчим, ніж щось небезпечне. Адже недарма саме при нудоті психіатри частіше, ніж при будь-якому іншому психосоматичному симптомі призначають нейролептики. А це, на секунду, найсильніші препарати в психіатрії (нехай саме при нудоті й призначаються умовно м’які варіанти нейролептиків).

Так ось. Нудота – це “всього лише” відчуття вираженого дискомфорту відразу в декількох областях тіла – в області живота, грудей, горла. Відчуття завжди тяжке, відоме практично кожному. Складність цього відчуття полягає в тому, що воно часто передує рефлекторному очищенню – блювоті. А что делать если тошнит? Нічого небезпечного в ній немає, але! Блювота – це приклад неконтрольованої реакції тіла, вона виникає після нудоти. Плюс, це яскрава реакція, м’яко скажемо недоречна тоді, коли вона відбувається, наприклад, на людях. А ще це приклад реакції, яку не вдається зупинити просто зусиллям волі.

Невротичні реакції при виникненні нудоти

Саме тому таке відчуття часто запускає невротичні реакції:

  • Уникнення. Коли ви намагаєтеся уникати фізичної активності, певної роботи, психічного навантаження або виходу з дому, виходу на люди.
  • Гіперконтроль відчуттів в тілі. Коли ви ретельно прислухаєтеся до інтенсивності нудоти в тілі, щоб ні в якому разі не пропустити того моменту, коли “почнеться” блювота.
  • Негативні очікування. Коли ви починаєте “передбачати”, що саме сьогодні нудота може завадити в тих чи інших справах, або може привести до певного ексцесу (в присутності інших людей або просто поза домом).
  • Болісні сумніви. Коли ви не знаєте, чи відбудеться щось саме сьогодні й чи перешкодить нудота саме сьогодні. А також чи варто саме сьогодні щось робити, чи краще поберегти себе.
  • Стриманість. Коли ви намагаєтеся проявляти менше емоцій, адже кожна емоція – це реакція тіла, а суб’єктивне підсумовування різних реакцій тіла як би провокує посилення нудоти та виникнення блювоти. Тому може болит голова и тошнит.

На виході з таких невротичних реакцій ви отримуєте можливість тривожного розладу, соматоформного розладу, іпохондрії, неврозу нав’язливих станів, неврастенії. Тобто можна отримати цілі букет самих різних розладів.

Так, варто уточнити, що невротична нудота – це завжди щось тривале і наполегливе, завжди супроводжується надмірною тривогою, дратівливістю (на зовнішньому рівні) і невротичними реакціями (на внутрішньому рівні). Але точно так само часто нудота може супроводжувати найрізноманітніші стану (вагітність, переїзди/перельоти) і розлади (проблеми зі шлунково-кишкового тракту, гормонами, рак).