Кульові крани – один з найбільш популярних типів запірної і регулюючої арматури, використовуваної в трубопровідних магістралях. Широке поширення крани даного типу отримали в системах водопостачання.

Конструктивні особливості кульових кранів

Варто зазначити, що шаровый смеситель відрізняється від інших типів запірної арматури технологією роботи запірного затвора. Він виконаний у формі кулі з отвором для проходження потоку середовища.

За допомогою спеціального важеля обертовим рухом здійснюється поворот затворного механізму на 90 градусів, отвір для проходження потоку встановлюється перпендикулярно потоку і повністю перекривається рух середовища по трубопроводу.

У стандартний комплект кульового крана включені:

 1. корпус, виконаний з металу;
 2. гумові ущільнювачі;
 3. ущільнювачі з тефлону для затвора;
 4. поворотна ручка (має два положення: «Відкрито» і «Зачинено»);
 5. затвор – хромований сталевий, латунний або керамічна куля з отвором для проходу середовища;
 6. гвинт з оцинкованої сталі;
 7. шток.

Діапазон вибору матеріалів, з яких виготовляються крани даного типу, залежить від призначення використання виробу і характеру середовища трубопроводу. В основному використовуються: латунь, сталь (легована, вуглецева або нержавіюча), чавун і пластик.

Конструктивно поділяють кульові крани на:

 • суцільнозварні – виготовляються зі сталі, має цілісну нерозбірну конструкцію;
 • розбірні – дорожчий тип кульових кранів, допустима розбирання крана на спеціальному обладнанні для подальшої чистки і обслуговування.

Залежно від типу кріплення кульових кранів в трубопровідної магістралі, виділяють наступні їх типи:

 • Муфтові кульові крани мають різьблення циліндричної або конічної форми, застосовуються в трубопроводах з діаметром до 50 мм.
 • Фланцеві кульові крани з’єднуються з трубопроводом фланцями. Використовуються при діаметрі труби від 50 мм.
 • Крани під зварювання герметично приварюються до трубомагістралі з діаметром від 50 мм. Пластиковий вентиль може бути приварений полімерною пайкою.
 • Штуцерні кульові крани встановлюються в трубопровідних магістралях з діаметром від 10 до 80 мм, мають високий рівень герметичності, може бути використаний для будь-яких рідких і газоподібних середовищ з робочою температурою від -70°C до +200°C.

Для трубопроводів з рідким середовищем високої температури краще використання муфтових кульових кранів. Це пов’язано з її здатністю витримувати високий рівень навантаження.

За ступенем опору середовища та розміру затвора розрізняють:

 1. Кульові крани неповнопрохідного типу. Розмір труби більше пропускного отвору запірного механізму. Пропускні параметри такого типу становлять від 40% до 70% обсягу проходить середовища.
 2. Кульові крани зі стандартною прохідністю. Діаметр труби в даному випадку на 1 крок більше діаметра запору. Пропускні параметри стандартнопрохідних кульових кранів складає 70-90% обсягу проходить потоку середовища.
 3. Запірні кульові крани з повнопрохідним ресурсом мають затвор, діаметр якого лише на показник похибки відрізняється від діаметра труби. Пропускна здатність складає від 90% до 99% обсягу середовища. Даний тип кульових кранів застосовується в основному в трубопроводах з мінімальним діаметром труби.

Кульові крани: переваги і недоліки

Переваги кульових кранів випливають з їх конструктивних характеристик:

 • Високий ступінь герметичності.
 • Можливість використання в трубопроводах з агресивними середовищами.
 • Малі габарити і вага.
 • Низький рівень опору середовища.
 • Свобода положення при установці устаткування.
 • Легкість в управлінні.
 • Зносостійкість.
 • Низька вартість..

Конструкція кульового крана є наслідком і його недоліків:

 1. Вірогідність забруднення конструкції грязьовими частинками або домішками середовища.
 2. Неможливість використання кульових кранів в якості регулюючої арматури.
 3. Обмежене число циклів поворотного механізму.
 4. Температурне обмеження середовища до 200°C.
 5. Імовірність низької якості матеріалів, з яких виготовлений сальник.

Щоб уникнути впливу зазначених недоліків кульових кранів, необхідно врахувати всі особливості, що монтується трубопроводу, характер зовнішнього і внутрішнього середовища. Для підбору крана необхідно звернутися до фахівців в даній галузі. Наші консультанти готові не тільки проконсультувати вас в питаннях вибору типу кульового крана, а й підібрати оптимальні моделі саме для вашої трубопровідної магістралі. Грамотний підбір запірного обладнання – запорука довговічності та надійності функціонування всієї системи.