Типи сонячних панелей, переваги та недоліки різних видів сонячних батарей

Один з важливих чинників вибору модулів фотоелектричної установки – тип фотоелементів. Від нього багато в чому залежить вироблення сонячної електростанції і термін її служби. Найбільшого поширення зараз отримали три різновиди сонячних батарей:

  1. монокристалічні,
  2. полікристалічні
  3. і аморфні (тонкоплівкові).

Монокристалічні сонячні панелі

Сонячні батареї цього типу останнім часом найчастіше встановлюють на дахах приватних будинків. Перевага їм віддають в тому числі з-за естетичного зовнішнього вигляду – панелі мають однотонну поверхню матового темно-синього або чорного кольору.

Монокристалічний модуль легко відрізнити за формою окремих фотоелектричних елементів: вони виглядають як квадрат зі зрізаними кутами. Стандартні панелі складаються з 60 або 72 фотоячеек.

Назва монокристалічні фотопанелі отримали від технології виготовлення. Кожна фотоячейка батареї складається з одного кристала кремнію, сформованого з використанням методу Чохральського. У ємність з розплавом чистого кремнію поміщають початковий кристал цієї ж речовини. При витягуванні затравки навколо неї застигає кремній з розплаву, утворюючи великий монокристал – злиток. Після повного охолодження його розрізають на тонкі пластини, з яких збирається фотоелемент.

Завдяки тому, що фотоелектричні елементи складаються з одного кристала, вони мають високу провідність. Тому монокристалічні панелі – найбільш енергоефективний тип, який можуть мати сонячні батареї. Їх коефіцієнт перетворення сонячної енергії зазвичай дорівнює 17-22%. Максимальна ефективність дозволяє домогтися великої потужності фотомодуля при його компактних розмірах.

Основний недолік монокристалічних модулів – висока вартість, обумовлена ​​складністю процесу виробництва. В середньому вони дорожче полікристалічних фотопанелей на 0,05 долара США в перерахунку на ват номінальної потужності.

Полікристалічні сонячні панелі

Сонячні модулі на основі полікристалів кремнію – відмінний вибір в умовах обмежених бюджету. Окремі фотоячейкі не мають зрізаних кутів, а їх поверхня відрізняється неоднорідним темно-синім кольором, який не завжди гармонійно можна поєднувати з навколишнім оточенням.

Полікристалічна сонячна панель переваги і недоліки

Полікристалічні фотоелементи також виготовляються з розплаву кремнію, в який занурюється запал. Але замість витягування монокристала проводиться охолодження всього розплаву. В результаті формується великий злиток, що складається з безлічі кристалів кремнію, орієнтованих в різних напрямках. Одержаний полікристал також розрізається на пластини, з яких збираються фотопанелі на 60 або 72 фотоелемента.