Відсутність гідроізоляції фундаменту в 80% випадків призводить до руйнування будівлі вже в перші роки експлуатації. Це пов’язано з тим, що нижня частина будівлі контактує з грунтом, а значить – грунтові води омивають конструкцію зсередини.

Для чого потрібна гидрозащита в погребі чи підвалі

Один із способів захистити будівлю від руйнування – гідроізоляція підвалу зсередини. Простір внизу будинку перешкоджає проникненню вологи, підмивання фундаменту, утворення грибка, цвілі, захищає труби та інші інженерні комунікації від іржі. Підвал часто використовують для зберігання продуктів, запчастин, інструментів, тому важливо забезпечити необхідний рівень сухості. Гідроізольовані підземні приміщення повинні відповідати вимогам СНиП 2.03.11-85:

  • поверхня загрунтована, має укріплені кути товщиною не менше 2 см;
  • тріщини, розломи, зазори, іржа відсутні;
  • бетонна поверхня суха.

Підготовка до гідроізоляції підвалу від грунтових вод

Перед гідроізоляцією необхідно провести підготовчі роботи.

  1. Висушити підлогу і стіни. Потрібно переконатися, що в приміщенні немає вологи. Воду викачати насосом, висушити поверхні. Якщо в підвалі недавно зроблений бетонну підлогу, варто дочекатися повного висихання. Це займає 28-30 днів.
  2. Зробити або оновити вентиляцію. Часто волога проникає крізь тріщини в підставі і застоюється. Вентиляція покращує мікроклімат всередині, не дає з’явитися цвілі. Для установки вентиляції потрібно зробити отвори в стінах, вставити металеву сітку з невеликими прорізами, недоступними для гризунів.
  3. Обробити стіни і підлогу антигрибковими складами. Спеціальні розчини можна придбати в будівельних магазинах або скористатися вапном, гашеного водою. Така емульсія підійде для полиць і стінок. Для бетону і цегли краще скористатися сумішами на основі полімерів.

Способи гідроізоляції підвалу в будинку

При будівництві будинку зазвичай передбачають як внутрішню, так і зовнішню гідроізоляцію. Поступово вода здатна зруйнувати навіть найміцніший фундамент, тому подвійний захист не буде зайвою.

Але з технічної точки зору спосіб гідроізоляції підвалу зсередини простіше. Не потрібно виконувати земляні роботи, зводити зовнішні огорожі, орієнтуватися на погоду.

Перед початком робіт важливо врахувати особливості будівлі, тип закладення комунікацій, глибину проходження ґрунтових вод, доступність струмків з талою водою, кліматичні особливості регіону.

Є два способи внутрішньої гідроізоляції підвалу: вертикальний і горизонтальний.

  1. Вертикальний захист наноситься на стіни, горизонтальна – на підлогу. Краще їх поєднувати. Вертикальний спосіб захистить підвал від вологи, що проникає через тріщини і місця стиків між елементами фундаменту. Він необхідний, коли стіни підвалу розташовані на рівні грунтових вод або якщо відсутня дренаж. Матеріали для вертикальної гідроізоляції: водостійкі ін’єкції, установка мембран, нанесення бітумної мастики (яку можна придбати на сайті https://russlar.ru/product/liquid-rubber-foundation-sealant-basement-coating/), оштукатурювання полімерними складами, будівництво гумових екранів, нанесення полісечовини.
  2. Горизонтальну ізоляцію використовують, якщо мова йде про глинистому ґрунті, яка заважає парообмену, а підстава підвалу знаходиться на рівні грунтових вод. Її виконують ще на етапі будівництва приміщення. На грунт або під суцільний моноліт укладають гравійно-піщану суміш, потім виконують бетонну стяжку. Поверх укладають руберойд або мембрану з ПВХ. Після цього наносять гідроізоляційний праймер або сечовина для додаткового захисту статі. Або ж застосовують проникаючі склади для бетону, які утворюють на поверхні водонепроникну плівку.