Електрика не терпить непрофесіоналізму. Коли мова йде про монтаж або заміну електропроводки у приватному будинку, необхідно розуміти, що для надійного виконання всіх робіт потрібні впевнені знання в галузях фізики, сучасної електротехніки та комунікацій, вміння правильно скласти схему електропроводки, обрати необхідний електрокабель і все правильно підключити.

Якщо ви протягом наступних багатьох років хочете бути впевненими у власній безпеці та безпеці побутових електроприладів, варто звертатися за вирішенням цих питань до дійсно професійних електриків. Але як дізнатися, що перед вами справжній професіонал в своїй справі?

Питання перше: чи не настав час заміни електропроводки?

Із монтажем нової електропроводки все більш-менш ясно – потрібно починати з дослідження умов та режимів майбутньої роботи, потім іде складення схеми комунікацій та розташування електроспоживчих приладів. Після чого вже беруться до робіт із втілення індивідуального проекту електропостачання.

Монтаж нової будинкової електропроводки означає, що всі її компоненти будуть новими, тож у вас є широкий простір для вибору найбільш відповідних для ваших потреб (та потреб вашої техніки) за такими параметрами, як

 • потужність;
 • матеріали;
 • очікувані максимальні та звичні навантаження;
 • ризики електроаварій та перенавантаження;
 • умови оточуючого середовища (наприклад, підвищена вологість в окремих приміщеннях).

Та якщо ваш будинок вже має локальну електричну мережу й обладнання для неї, яка експлуатувалася тривалий час (а особливо – якщо з 90-х, 80-х років та раніше), не виключено, що вона потребує ретельної перевірки. А деякі елементи електромережі – точно потребують заміни.

Отже, електропроводку час замінити якщо:

 • електричні проводи нагріваються та іскрять;
 • у приміщеннях стало помітно більше електротехніки;
 • вам доводиться постійно користуватися трійниками та подовжувачами;
 • кількість розеток та їхнє розташування не відповідає актуальним вимогам;
 • часто «вибиває» автомат;
 • розетки або вимикачі випадають назовні;
 • є сліди кіптяви чи почорніння на розетках та на видимих комунікаціях;
 • є запах горілого, коли вмикається потужна електротехніка;
 • квартирному щитку (та обладнанню в ньому) більше 10 років.

Всі знавці радять у першу чергу якомога швидше перевірити в старому будинку електропроводку. Якщо вона алюмінієва, її варто замінити на мідну, навіть якщо вона працездатна. Якщо затягувати із цим питанням, то скоріше за все після капремонту доведеться порушувати фінішне оздоблення, аби дістатися ділянок проводки, які вийшли з ладу. До того ж, алюмінієві лінії електропроводки категорично суперечать сучасним електротехнічним нормам.

До речі, навіть новачкам у цьому питанні варто спочатку ознайомитися з електротехнічними нормами облаштування електромережі. Це можна зробити за допомогою нормативних документів ДБН, ПУЕ або хоча б застарілих на сьогодні ГОСТів.

Навіть якщо іскріння або частого «вибивання» автоматів ви не спостерігаєте, це ще не означає, що будинок у повній безпеці. З часом ізоляція навіть якісної проводки деградує, вона може пошкодитися під час ремонту від сильного механічного впливу, при підключенні занадто потужного обладнання або під впливом агресивного середовища.

Серед найчастіших причин порушення ізоляції електропроводки та наступних електроаварій є також заводський брак електричного кабелю та помилки під час монтажу. Такі недоліки часто даються взнаки лише через деякий час після запуску будинкової електромережі в експлуатацію.

Тому в будь-якому випадку справжній спеціаліст із монтажу електропроводки розпочне свою роботу з діагностики вашої будинкової електромережі за допомогою спеціальних професійних приладів. Зокрема проведе замірювання електроспротиву ізоляції. Для комерційних приміщень та звичайних квартир така процедура повинна проводитися кожні три роки.

Де і як шукати професіоналів з монтажу електропроводки?

Якщо вам терміново потрібно знайти відповідального та професійного спеціаліста з електромонтажу, варто скористатися наступними каналами інформації:

 1. Скористуйтеся «сарафанним радіо». Серед знайомих, у профільних групах соцмереж або на спеціалізованих сайтах вашого міста обов’язково знайдуться перевірені контакти електриків або організацій, які професійно надають послуги з монтажу та заміни електропроводки. Або принаймні за відгуками буде зрозуміло, до кого звертатися точно не варто.
 2. Знайти відповідну організацію через Інтернет. Про авторитет електромонтажної компанії свідчить широке портфоліо з зазначенням конкретних об’єктів, де працювали її спеціалісти. Також на сайті по-справжньому відповідальної організації завжди будуть вказані період та досвід роботи на ринку, розцінки на різні види монтажних робіт, технології, матеріали та електротехнічне обладнання, які застосовують спеціалісти компанії, сценарії виконання найпоширеніших інженерних послуг.
 3. Зверніться до керуючої чи комунальної компанії, яка опікується вашим мікрорайоном, або до енергокомпанії, до мережі якої підключений ваш будинок. Втім, не варто очікувати занадто «індивідуального» підходу від штатних електриків, які отримують фіксовану плату за свою роботу.

Як впізнати «вашого» електрика? Дуже просто. У нього є:

 1. Власний професійний інструмент та обладнання.
 2. Профільна освіта.
 3. Допуск по електробезпеці від 3-го рівня.
 4. Досвід роботи мінімум 5-7 років.
 5. Портфоліо та рекомендації від клієнтів.
 6. Чітка, стабільна й зрозуміла тарифна сітка.
 7. Список постійних постачальників електрообладнання (або торгові бази, де він їх завжди закуповує).
 8. Гарантія на виконані роботи, яка надається на якомога довший термін.

А також є приклади власних робіт на об’єктах та в умовах, аналогічних вашим. До речі, професіонала можна впізнати також за якістю консультації, яку він надасть вам перед тим, як почне розробляти план подальших дій.

Фахові електрики обов’язково спочатку досліджують умови, в яких буде в подальшому працювати електромережа, як вона буде обладнана, а також які будуть на неї навантаження. Тобто, яке побутове обладнання буде підключене, скільки, якої потужності та в яких режимах воно буде працювати. Для цього їм необхідно в першу чергу відвідати ваш об’єкт та ознайомитися з електротехнічною та будівельною документацією (проектом) вашого будинку.

Ну, а найбільш професійні ще й врахують, що в подальшому навантаження на будинкову електромережу будуть лише зростати. Разом зі зростанням кількості побутових електроприладів у вашому помешканні.