Питання водоочистки – проблема, з якою повсякчас стикаються практично всі родини в нашій країні. Майже кожен будинок і квартира мають доступ до умовно питної води. «Умовно», бо вона відповідає багатьом критеріям якості, але далеко не всім. Централізоване водопостачання забезпечує нас водою без патогенних мікроорганізмів і паразитів, але в ній підвищений вміст хлору через очистку і заліза через те, що вона надходить по іржавому водопроводу радянських часів, вміст солей жорсткості також на критичному рівні.

З домашніх свердловин ми отримуємо воду без хлору, але не захищені від наявності бактерій, вірусів, шкідливих мінералів, сполук, металів.

Тому виробники фільтрів і систем очистки води постійно працюють над створенням нового устаткування, його удосконаленням, щоб кожен міг споживати якісну питну воду. Для встановлення на кухні зараз найпоширеніші два види фільтрів: звичайні проточні та зі зворотнім осмосом, при цьому є багато їх модифікацій, які спрямовані на всестороннє покращення характеристик H2O.

Проточні фільтри під мийку на кухні

Ідеальний варіант – коли вода очищається ще на вході в квартиру і з усіх точок забору її можна сміливо використовувати у будь-яких потребах. Однак не завжди є можливість монтажу такої системи. В цих випадках необхідно забезпечити дім якісною водою хоча б для пиття чи приготування їжі. І в нагоді стає проточний фільтр, який встановлюють в кухні під мийкою.

Проточна фільтрація здійснюється за рахунок підключення очисного обладнання безпосередньо до труб водопровідної системи. Встановлюється фільтр під раковину або під кухонну мийку, може закріплюватись на стіні поруч. Він складається із двох, трьох чи чотирьох окремих з’єднаних колб. Кожна колба містить картридж, який і очищає воду від певного забруднення.

Протікаючи через усі кобли фільтру, вода почергово очищується:

  • У першій (механічної очистки): від великого сміття, піску, водоростей тощо;
  • У другій (комбінований): від органіки, металів;
  • У третій (вугільному): від хлору та його сполук.

Картриджі бувають вузьконаправленою дії. Наприклад, знезалізнюючий усуває з води залізо, яке значно псує органолептичні показники рідини (неприємний запах та колір), утворює наліт на сантехніці, шкодить здоров’ю людини. Картриджі для пом’якшення усувають солі жорсткості шляхом витіснення іонів жорсткості і заміну їх на іони натрію. Вугільні картриджі є кількох видів: одні очищають тільки від хлору, інші – від хлору та органіки, інших домішок.

Комбінація фільтруючих колб залежить від складу води та вмісту тих речовин, від яких її необхідно очистити.

Кожен картридж має свій ресурс: виробники зазвичай вказують на який термін або літраж він розрахований. Якщо заміну проводять регулярно, то система виконує свої функції, якщо ж ні – якість очистки води поступово погіршується.

За використання проточного фільтру та своєчасного сервісного обслуговування вода з-під крану, безумовно, має кращі показники якості, ніж взагалі без очистки. Проте проточна фільтрація не може забезпечити очищення від найдрібніших забруднень.

Фільтр для води зі зворотнім осмосом

Зворотній осмос – процес, за якого вода під тиском проходить через напівпроникну мембрану і очищається від найдрібніших часток збудників. Після такої очистки на виході отримують H2O у чистому вигляді майже повністю позбавлену сторонніх домішок – дистильовану воду.

Система фільтрації зі зворотнім осмосом, яку використовують у побуті для отримання питної води складається з:

  • Фільтрів механічної очистки, які вловлюють мул, пісок, сміття, рештки рослин, захищають мембрану від пошкодження.
  • Вугільного фільтра для видалення органіки, хлору та його сполук тощо.
  • Напівпроникної мембрани, яка відфільтровує майже 99% усіх можливих забруднень.
  • Постфільтра для покращення смаку та запаху.
  • Мінералізатора, який насичує воду необхідними елементами, оскільки після мембрани вона перетворюється на дистилят та може завдавати шкоду здоров’ю.
  • Бака для накопичення очищеної води.

Нині системи зі зворотнім осмосом вважаються найбільш ефективними, оскільки вони забезпечують ідеальну якість води з корисним вмістом домішок, очищають її від хлору, заліза, магнію, свинцю, солей жорсткості, патогенної мікрофлори (бактерій та вірусів), важких металів, нітратів, гербіцидів, пестицидів.

І проточні фільтри, і системи зворотнього осмосу виготовляють різні вітчизняні та закордонні виробники, проте перед купівлею необхідно провести лабораторний аналіз води, яка надходить у ваш дім. Уже від його результатів можна відштовхуватись, коли обиратимете склад картриджів у проточному фільтрі. Зворотній осмос у цьому випадку має ще одну перевагу: не залежно від початкового складу води, її якість на виході буде відмінною. Однак склад та кількість забруднень підкаже, як часто треба буде міняти префільтри, очищувати мембрану.