Раковина – це пристосування для миття рук або невеликих предметів. Даний елемент сантехніки дуже затребуваний – в кожному санвузлі або ванній кімнаті Ви обов’язково побачите раковину того чи іншого кольору, розміру, форми і способу кріплення.

За формою раковини діляться на круглі, овальні, квадратні, прямокутні, асиметричні і в формі чверті кола. В останні роки стали популярні раковини незвичайних форм: трикутника, ромба, серця та інше.

По області застосування раковини діляться на господарські, кухонні і раковини для ванних кімнат, а також універсальні. В нашій країні дуже популярні універсальні раковини, так як відсутність специфіки дозволяє їх демонтувати і використовувати повторно.

По виду установки раковини діляться на:

 • раковини з п’єдесталом;
 • раковини з напівп’єдесталом;
 • консольні;
 • накладні;
 • вбудовуються.

1. Раковини з п’єдесталом

Раковини з п’єдесталом прийнято називати в нашій країні «тюльпаном». Причина цього – форма перших з’явилися у нас в продажу п’єдесталів, які зовні нагадували бутон тюльпана.

Зараз п’єдестали для раковин мають найхимерніші форми: від паралелепіпеда до спіралі. Полупьедестал для раковин – це укорочена версія п’єдесталу.

2. Раковини з напівп’єдесталом

Якщо п’єдестал починається біля підніжжя раковини і закінчується біля підлоги, то напівп’єдестал закінчується на деякій відстані від нього. Важливо пам’ятати, що п’єдестал не вимагає певної висоти зливу, а напівп’єдестал вимагає.

Сифон повинен повністю закриватися напівп’єдесталом, відповідно, слив необхідно робити на заданій висоті. Перевагами раковин з п’єдесталом або напівп’єдесталом є простота установки, догляду та ремонту. До мінусів відноситься велика кількість займаного місця.

3. Вбудовувані раковини

Вбудовувані раковини встановлюються безпосередньо в стільниці. Найчастіше вбудовуються раковини є частиною комплектів меблів для ванної.

Перевага даного типу раковин – мінімум займаного місця і зручність використання. До мінусів відноситься проблематичний ремонт і складний догляд.

4. Накладні раковини

Накладні раковини – це останнє віяння сантехнічної моди. Вони встановлюються поверх стільниці, а також на спеціально виготовлені для них підставки. Основний плюс раковин даного виду – елегантність і простота догляду.

Однак, вибираючи накладну раковину, необхідно пам’ятати, що для неї знадобиться стоїть окремо або вмонтований в стіну змішувач. Важливо правильно підібрати даний змішувач по довжині зливу.

Змішувач повинен обов’язково відповідати раковині за габаритами, інакше буде неможливо використовувати їх разом.

5. Консольні раковини

Раковини-консолі – це один з найпоширеніших і старих типів раковин. Вони прості в установці і не вимагають складного ремонту. Раковини даного виду кріпляться за допомогою кронштейнів прямо до стіни.

До їх мінусів відноситься зовнішній вигляд: сифон видніється з-під раковини, що не завжди красиво. Варто зауважити, що деякі компанії виробляють раковини-консолі із спеціально підібраним сифоном, який виглядає більш гармонійно.

6. Рукомийники

Окремо варто звернути увагу на рукомийники. Це особливий вид раковин маленького розміру, які кріпляться безпосередньо до стіни.

Призначені рукомийники, або, як їх ще називають, міні-раковини, для гостьових або надкомпактних ванних кімнат, для установки в туалетах і в заміських будинках.

До плюсів умивальників відноситься невеликий розмір, простота установки, ремонту і низька ціна. Часто міні-раковини продаються в комплекті з настільки ж мініатюрним змішувачем.

За матеріалом виготовлення раковини діляться на:

 • скляні;
 • фаянсові;
 • порцелянові;
 • металеві;
 • дерев’яні;
 • з литого мармуру.

 1. Фаянсові і порцелянові раковини

Фаянсові й порцелянові раковини найпопулярніші. Фарфор в порівнянні з фаянсом менш пористий і міцніший. За вагою фарфорові та фаянсові раковини приблизно рівні.

Раковини і з порцеляни, і з фаянсу покриваються товстим шаром спеціальної глазурі, яка надійно захищає матеріал від забруднень і запахів.

2. Раковини з литого мармуру

Раковини з литого мармуру відносяться до сегменту «преміум». По складу литтєвий мармур являє собою подрібнену крихту натурального мармуру або граніту, пресовану при високій температурі з синтетичним сполучною речовиною.

Міцність литого мармуру дуже висока. За рахунок того, що він покривається товстим шаром сантехнічної глазурі, небезпеки забруднення немає. Догляд за раковинами з литого мармуру дуже простий.

3. Скляні раковини

Скляні раковини – найвитонченіші з усіх. Сучасні технології дозволяють виготовляти раковини з прозорого, кольорового, різьбленого, матового і візерункового скла.

Переважна більшість скляних раковин – накладні. Догляд за склом вкрай простий, а установка раковин з нього проходить в стандартному режимі. Мінусом скляних раковин є їх мала стійкість до фізичного впливу.

4. Дерев’яні раковини

Дерев’яні раковини, багато століть що колись були в ужитку через простоту виготовлення, тепер стали даниною еко-стилю. Дерево – дорогий матеріал, який до того ж має цілющі властивості.

З цієї причини дерев’яна раковина – це прекрасний вибір для тих, хто стежить за своїм здоров’ям. З функціональної точки зору дерев’яні раковини вимагають складного догляду, хоча прості в установці.

Раковини даного типу легко вбирають запахи, що є одночасно їх плюсом і мінусом.

Функціональні особливості раковин

Також раковини діляться на що мають отвір для змішувача і на ті, в яких воно відсутнє. Раковини з отвором для змішувача більш популярні.

Більш функціональні моделі, в яких змішувач знаходиться в центрі раковини. Раковини без отвору для змішувача завжди більш естетичні, ніж перші.

Сучасний рівень розвитку сантехнічних технологій дозволяє виробляти такі змішувачі і раковини таких форм, що відсутність отвору для змішувача аж ніяк не зменшує функціональності.

Раковини для установки над пральною машиною

Планування сучасних квартир часто відводить для ванної кімнати критично мало місця. У цій ситуації раковину можна встановити безпосередньо над пральною машиною.

Необхідно знати, що над пральною машиною встановлюються тільки спеціальні раковини. Якщо встановити там звичайну раковину, то збільшиться ризик її падіння.

Спеціально для установки над пральними машинами існують підвісні (без тиску на пральну машину) раковини форми «латаття», виготовлені з більш товстого матеріалу, ніж стандартні.

Важливою особливістю раковин даного виду є спеціальний компактний напівп’єдестал, який приховує шланги і сифон, при цьому залишає максимальну кількість простору для установки пральної машини.

Форма дозволяє раковин даного виду бути максимально стійкими до навантажень, але в інших – неспеціалізованих – моделях не зустрічається.

Продумуючи ідею дизайну Вашої ванної кімнати, приділіть вибору раковини часу більше, ніж збиралися. Раковина – це «друга скрипка в оркестрі».