На сьогодні немає статистики щодо кількості українських помешкань, які обігріваються за допомогою централізованих чи індивідуальних систем опалення. Проте доля останніх постійно зростає. Єдиним вагомим недоліком, що особливо дошкуляє з осені 2022 року, є енергозалежність. Основним споживачем електроенергії в котлах є циркуляційний насос. Забезпечити його роботу в умовах відсутності світла здатне джерело безперебійного живлення (ДБЖ).

Однак далеко не всі безперебійники можуть використовуватися саме для таких цілей, тому питання їх вибору на сьогодні є досить актуальним.

Типи ДБЖ

Існує три основних різновиди безперебійників:

  • резервні (їх ще називають офлайн-приладами);
  • лінійно-інтерактивні;
  • подвійного перетворення (онлайн).

ДБЖ резервного типу мають на виході модифіковану синусоїду ступінчастої форми. Вони в принципі не здатні забезпечити функціонування електродвигунів. У лінійно-інтерактивних модифікацій синусоїда теж далека від ідеальної, до того ж вони характеризуються значним часом спрацювання у випадку відключення електроенергії (до 20 мс).

Тому для газових котлів використовують online-ДБЖ, які генерують практично ідеальну синусоїду. Моделі мають достатні показники стабілізації вихідної напруги та нульову фазу, необхідну для роботи опалювальних котлів. Такі безперебійники у Дніпрі представлені доволі великою кількістю моделей.

Як вибрати необхідну потужність

Тут потрібно дотримуватися загального правила: ДБЖ повинно мати вихідну потужність на 25–30% вищу від сумованої всіх підключених приладів. Такий значний запас потужності необхідний для компенсації неминучих втрат за значного зниження зовнішньої напруги.

Більшість насосів у котлах мають однофазну схематику та характеризуються невеликою потужністю (20–100 Вт). Тому для їх безперебійного живлення використовують однофазні ДБЖ з відповідними показниками. Але при розрахунках слід враховувати, що пікова потужність насоса (в момент пуску) може бути досить значною, в рази більшою від номінальної.

При дефіциті потужності безперебійник піде в перезагрузку. Тому враховуйте величину пускового струму та можливе навантаження на насос в залежності від режиму його роботи. Якщо максимальна потужність пристрою не вказана в паспортних даних котла і ви не змогли знайти її з інших джерел, слід потроїти показник номінальної.

Як порахувати час автономної роботи

Якщо при відключенні світла як альтернативне джерело живлення використовується генератор, ДБЖ потрібно приблизно 10–15 хвилин роботи, поки він запуститься. Для цього вистачить безперебійника потужністю 5–9 А·ч.

Якщо саме ДБЖ буде основним джерелом енергії, для живлення котла протягом декількох годин знадобиться модель без внутрішнього акумулятора та зарядний пристрій великої потужності.

У цьому випадку потрібно буде розрахувати ємність зовнішніх АКБ в залежності від номінальної потужності насоса. Пусковий струм у таких розрахунках враховувати не потрібно: він короткочасний, і його вплив на розрядження акумулятора відносно невеликий.

Тобто потрібно подбати про купівлю не тільки безперебійника, а й допоміжних засобів. І ДБЖ, і зарядні пристрої, і акумулятори з потрібними характеристиками можна придбати на сайті Allo.ua в Дніпрі. За потреби розрахунків звертайтеся до кваліфікованих менеджерів, які допоможуть та підкажуть конкретні моделі.