Для облаштування ліній електропередач у населених пунктах зараз застосовуються провідники, які відповідають нормам пожежної та електричної безпеки. Один із найкращих варіантів для таких завдань – це СІП. Що він являє собою, які його конструктивні особливості, різновиди?

Що таке СІП?

Його маркування розшифровується як «самоутримний ізольований провід». І треба зазначити, що технічно – це не кабель, адже у нього відсутня зовнішня полімерна оболонка (передбачена ізоляція лише між самими провідниками). Тому що в цьому нема потреби, адже СІП прокладаються за схемою від стовпа до розподільного щитка, де встановлено лічильник. І вже після цього вводиться ізольований кабель усередину будинку. А придбати СІП радимо у спеціалізованому інтернет-магазині Арт-Буд Електро, перейшовши за даним посиланням https://art-bud-electro.com/kabelno-provodnikovaya/sip вже зараз.

Тому назва «СІП кабель» не зовсім правильна. Технічно його треба називати як «СІП провід». Але в повсякденному спілкуванні закріпився термін «СІП-кабель», тому його зараз використовують у тому числі й виробники, дистриб’ютори.

Конструкція та склад

Самоутримний кабель виготовляється з алюмінію. Конструктивно в ньому передбачена центральна жила (яка підключається до «нуля» в електричній мережі), а довкола неї накручуються інші. Провідники обов’язково світлостабілізуються, відповідно від впливу ультрафіолетового випромінювання їх технічні характеристики не змінюються.

Полімерне обплетення використовується чорного кольору. “Нульова” жила не маркується, решта – довільним кольором (жовтий, червоний, синій, білий).

Різновиди

СІП класифікується на такі підвиди:

  1. ТелСІП. Застосовується для прокладання телефонних, обчислювальних ліній електропередач.
  2. СІП-1. Розрахований на граничну напругу 0,6 – 1 кВ. Конструктивно являє собою одножильний посилений провід без оболонки. Використовується у силових лініях. Інші жили, якими обвивається центральна, мають ізоляцію.
  3. СІП-2 та СІП-3. Також розраховані на напругу 0,6 – 1 кВ. Єдина відмінність – це ізоляція центральної самонесучої жили. Тобто у ній передбачено оболонку.
  4. СІП-4, СІП-5, СІП-7. Вони не передбачають центральної несучої жили. Тобто всі дроти обвиваються навколо один одного. Механічна міцність у них істотно нижча, тому такі дроти не використовуються в регіонах, де річний рівень опадів вищий за середній, а також де є висока ймовірність виникнення зледеніння.

Переваги СІП

Ключові переваги застосування СІП при прокладанні ліній електрозв’язку:

  1. Простота монтажу, прокладання. Не потрібно використовувати спеціалізований інструмент.
  2. Низька можливість несанкціонованого підключення до лінії електропередачі.
  3. Ізоляційна оболонка є відштовхувальною для снігу, льоду, вологи.
  4. Низька ймовірність удару струмом під час роботи з таким дротом. Оболонка кожної жили розрахована на тривалий період експлуатації, тому вона дуже стійка як до несприятливих умов навколишнього середовища, так і до механічних пошкоджень.
  5. Економічність. Провід коштує порівняно недорого. А його експлуатаційний ресурс становить понад 20 років. Відповідно, ймовірність виникнення обривів, пошкоджень дуже низька.
  6. Низька індуктивність. Тобто, на технічні характеристики не впливає прокладання кабелю в умовах активного електромагнітного поля.

З мінусів можна виділити лише вищу вартість у порівнянні з проводами без ізоляції. І оскільки у складі є алюміній, існує ризик несанкціонованої крадіжки.

Транспортування

Транспортування СІП здійснюється у бобінах. Вага кожної бухти – до 25 кілограмів. Це актуально для дротів перетином до 25 квадратних міліметрів. Дозволяється короткочасне зберігання на відкритому повітрі (алюміній є стійким до утворення корозії).

Отже, СІП – найкращий варіант для підключення житлових, промислових об’єктів до електрики від розподільного щита. Висока міцність, простота монтажу та прокладки, низький ризик виникнення короткого замикання – це лише базові переваги перед іншими варіаціями використовуваних провідників.